Oktober, mednarodni mesec šolskih knjižnic

Letošnje geslo je BRANJE ZA GLOBALNI MIR IN ŽIVLJENJE V HARMONIJI. Vsi vemo, da se prav ta trenutek veliko držav po svetu sooča s hudimi razmerami. Nedvomno sta mir in življenje v harmoniji potrebna vsem na svetu. Želimo si, da nas bo slogan spodbudil k razmisleku o tem, kako nam lahko branje pomaga razumeti in podpirati drug drugega. Letos vas vabimo k praznovanju z zavedanjem o povezavi med knjigami, branjem, šolskimi knjižnicami in o tem, da lahko skupaj soustvarjamo mir in življenje v harmoniji.

S praznovanjem mednarodnega meseca šolskih knjižnic spodbujamo k razmišljanju, da je šolska knjižnice kot oaze miru, strpnosti in razumevanja med vsemi.

Ideje za dejavnosti

Na spletni strani šolske knjižnice/šole predstavimo mednarodni dan šolskih knjižnic.

Spodbujajmo branje in pogovor o knjigah na najrazličnejše načine:

– z učenci pripravimo pravljični dogodek,

– z učenci (po oddelkih) pripravimo plakat s citati ali mislimi o branju in knjigah,

– organizirajmo pogovor o prebranih knjigah,

– izberimo in berimo najljubšo pesem,

– izberimo, berimo in predstavimo najljubšo knjigo iz našega otroštva,

– najdimo čas in učno snov ali knjigo za glasno branje (vsaj 10 minut vsak dan),

– obisk druge knjižnice, npr. srednješolske, splošne, potujoče,

– uredimo knjižne kotičke po učilnicah,

– navajanje virov in literature (za učence 3. triletja),

Napišimo pesmi, kratke zgodbe na temo “knjižnica in pomen branja”.

Ilustrirajmo našo šolsko knjižnico ali poljubnega knjižnega junaka.

Fotografirajmo knjižnico, bralce, knjige …

Vabljeni v šolsko knjižnico.